Адвокат має право бути присутнім на обшуку
Вверх

Адвокат має право бути присутнім на обшуку

Прийнятті 08 вересня 2016 року у першому читанні (законопроект № 3719) про зміни до Кримінального процесуального кодексу України, а саме:

1. Участь і присутність Адвоката під час обшуку є обов’язковою, допуск адвоката здійснюється на будь-якому етапі обшуку.

2. Ґрунтовне, мотивувальне обґрунтування суб’єкта звернення при зверненні з клопотанням про необхідність обшуку як крайньої міри з чітким зазначенням предметів/речей.

3. Забороняється тимчасове вилучення електронних інфор...маційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку. У разі необхідності слідчий чи прокурор зобов’язаний здійснити копіювання інформації, що міститься в електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв’язку.

4. Спеціальні підрозділи правоохоронних органів залучаються до проведення слідчих дій з урахуванням особливостей, передбачених цією частиною статті.

При проведенні обшуку на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи-підприємця, у приміщеннях, що використовуються у господарській діяльності, спеціальним підрозділам забороняється використовувати спеціальні засоби, що приховують зовнішність (маски для обличчя, балаклави тощо), а також демонструвати зброю чи спеціальні засоби, крім виняткових випадків під час проведення обшуку у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину. Дії, передбачені цим абзацом, можуть бути здійснені виключно за безпосереднім дозволом слідчого судді, наданим в ухвалі. У невідкладних випадках, коли необхідність залучення спеціальних підрозділів правоохоронних органів виникла після отримання дозволу судді на проведення обшуку, а затримка у проведенні обшуку може призвести до неможливості досягнення його мети, у тому числі існують достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вишукуваних речей чи документів або втечі розшукуваної особи, дозволяється залучення спеціальних підрозділів правоохоронних органів та використання ними спеціальних засобів без постановлення ухвали слідчого судді за рішенням слідчого, погодженого з керівником органу досудового розслідування. Копія цього рішення слідчого невідкладно направляється прокурору.

З нетерпінням чекаємо прийняття Законопроекту в другому читанні та в цілому, оскільки вказані зміни суттєво покращать захист прав осіб під час проведення обшуку слідчими органами.