fbpx

Конституційний суд захистив принцип верховенства права  «держава існує для громадянина, а не навпаки»

08.04.2022

КСУ визнані неконституційними норми ЦПК, що унеможливлюють поновлення строку на подання заяви про скасування рішення третейського суду.

Визнані такими, що не відповідають Конституції України:

 – п. 1 ч. 5 ст. 454 ЦПК України – заява про скасування рішення третейського суду подається протягом 90 днів стороною, третьою особою в справі, розглянутій третейським судом, – з дня прийняття рішення третейським судом;

  – ч. 7 ст. 454 ЦПК України – заява, подана після закінчення строку, встановленого ч.ч. 5 або 6 цієї статті, повертається.

Що сталось? Громадянка звернулась до КСУ розглянути конституційність положень ст. 454 ЦПК України щодо недотримання принципу «вільного доступу до правосуддя» після порушення її прав банком та Третейським судом при Асоціації українських банків.

Апеляційний та Верховний суди відмовились поновити пропущений строк оскарження рішення третейського суду.

Третейські суди – не належать до судоустрою, а рішення таких судів – не акт правосуддя 

ст.125 Конституції України

Головні думки КСУ:

– право на судовий захист після ухвалення рішення третейським судом досягається через оскарження до національного суду (стор. 9).

– ЦПК України ухвалений для «підвищення ефективності судового захисту в Україні, у тому числі шляхом усунення законодавчих недоліків, які призводять до обмеження права на доступ до суду» (стор. 12).

– законодавець позбавив осіб, які є сторонами, 3-ми особами у справі, розглянутій третейським судом, гарантії розгляду судом питання про поновлення строку на подання до суду заяви про скасування рішення третейського суду, у разі якщо її подано після закінчення встановленого ЦПК України строку. У попередній редакції ЦПК України така гарантія була (стор. 13).

– ст. 454 ЦПК України звузила права, а це недопустимо (стор. 14).

– за ЦПК України немає можливості поновити судовим порядком пропущений строк на подання фізичною особою – стороною, 3-ою особою у справі, у якій третейський суд розв’язав спір з цивільних правовідносин, заяви про скасування рішення третейського суду. Така можливість (поновлення пропущеного строку для оскарження рішення третейського суду) існує для юридичних осіб за ГПК України (стор. 19).

– є відмінність у ставленні законодавця до учасників приватних відносин – фізичних осіб та юридичних осіб приватного права, надання їм різних юридичних можливостей процесуального характеру для реалізації гарантованого цим особам статтею 55 Конституції України однакового за змістом та обсягом права на судовий захист (стор. 19).

КСУ вважає це  достатнім для визнання невідповідності вказаних положень ст. 454 ЦПК України Конституції України – ч. 1 ст. 8 та ч. 1, 2 ст. 24.

Втрата чинності вищезазначених норм ст.454 ЦПК відтермінована на 3 місяці з дня припинення чи скасування воєнного стану.

Рішення КСУ №3-9/2019(206/19) від 06.04.2022