
Довели в суді неправомірність і добились скасування дискримінаційних постанов Кабміну для аграрного сектору
Судові спори зі скасування постанов Уряду є надзвичайно складними у зв’язку із тим, що суди, як правило, самоусуваються від розгляду таких справ, затягуючи строки, або виносять формальні рішення, пояснюючи це невторгненням в дискрецію повноважень уряду. Водночас іноді рішення Кабінету Міністрів можуть носити явно дискримінаційний характер, бути неогрунтованими, не враховувати дійсні потреби відповідної сфери діяльності бізнесу або прийматися з істотним порушенням процедур, що нівелює їх законність.
Саме така ситуація стала предметом судового спору з Кабінетом Міністрів України щодо оскарження нормативно-правових актів, які регулюють правовідносини у аграрному секторі, а саме – порядок розподілу коштів держдотацій.
«Наш клієнт, Всеукраїнська Аграрна Рада, звернувся до нас за представництвом інтересів у судовому спорі проти Кабінету Міністрів, який порушив закон при затвердженні порядків розподілу коштів держдотацій, що призвело до того, що малі та середні аграрії отримали непропорційно мало коштів, — родповідає адвокат АО «Юридична компанія «Капітал» Яна Крохмальова. — Як з’ясувалось, Уряд прийняв постанови таємно, без обговорення, без погодження з профільними міністерствами. Під час судових розглядів було встановлено, що вже після прийняття постанови її текст перед публікацією був змінений, зміни вносилися в позаправовий спосіб».
У серпні 2018 року ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» (ВАР) подала позов до окружного адмінсуду Києва, відповідачем за яким був Кабінет Міністрів України, добиваючись визнання постанов КМУ від 07.02.2018 №86, №106 та №107 протиправними та їх скасування. Однак суд відхилив позов ВАР у травні 2019.
22 липня 2019 року громадська спілка подала апеляцію і 10 грудня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд частково задовольнив позов ВАР, визнавши протиправними та скасувавши постановиКабміну від 07.02.2018 №106 та №107.
«Позитивні рішення в такій сфері є надзвичайно важливими як приклад того, що права можна і треба захищати: змінюючи судову практику і фактично створюючи прецеденти, а точніше приклади для наступних справ», — переконана адвокат Яна Крохмальова.
Детальніше про справу — в статті Agro Review:
Нагадаємо, у 2017 році було скасовано спеціальний режим сплати ПДВ для агропідприємств. Аби частково компенсувати завдані аграріям збитки, уряд вирішив надати їм фінансову допомогу – так звану «квазіакумуляцію ПДВ». Але формула розподілу дотації містила у собі грубу помилку, в результаті якої господарства, що займалися одночасно тваринництвом і рослинництвом (а це практично всі українські господарства, які виробляють молоко та свинину), дотації майже не отримували.
Провідні аграрні асоціації, в тому числі і ВАР, неодноразово звертались до уряду, наголошуючи на несправедливості такого порядку розподілу державної підтримки, однак безрезультатно. Тому ВАР звернулась до суду для захисту прав українських аграріїв.
АО «Юридична компанія «Капітал» здійснює супровід судових спорів у судах усіх рівнів та спеціалізацій, а ткож надає послуги з досудового врегулювання спорів за участю українських та іноземних осіб; підготовки та супроводу скарг в Європейському суді з прав людини; представництва інтересів в Міжнародному арбітражному суді при ТПП України; мирових угоди, переговорів, медіації та супроводу виконання судових рішень.