
Рішення Вищого антикорупційного суду у справі VAB Банку є політичним і незаконними
28 травня 2020 Вищий антикорупційний суд (ВАКС) без належних підстав і всупереч власній практиці в аналогічних справах застосував фактичний заочний арешт до власника VAB Банку Олега Бахматюка. Таке рішення є незаконним і свідчить про політичний вплив на бізнес з використанням правоохоронних і антикорупційних органів — про це під час прес-конференції заявили адвокати Олега Бахматюка Дмитро Лошаков, Тетяна Козаченко.
«Протягом всього засідання судді постійно вказували на необхідність продовження досудового розслідування, при цьому виправдовуючи порушення з боку органів досудового розслідування та антикорупційної прокуратури. Ми розцінюємо це як упередженість суду, ми розцінюємо такі дії суду як неправомірні», — заявив адвокат, керуючий партнер АО «Юридична компанія «Капітал» Дмитро Лошаков.

Як зазначають адвокати, приймаючи це рішення, суд проігнорував численні процесуальні порушення, які є в цій справі, а також не звернув уваги на численні обставини, які свідчать про необгрунтованість підозри. По-перше, НАБУ проводить процесуальні дії в зупиненому кримінальному провадженні, що є неприпустимим. По-друге, для таких рішень необхідна наявність міжнародного розшуку, але НАБУ не здійснює міжнародний розшук, а ні Інтерпол, ні жодна країна світу не підтвердили наявність такого розшуку.
Крім того, за словами адвокатів, рішення було прийнято всупереч аналогічним рішенням Апеляційної палати, зокрема в резонансних справах щодо колишніх високопосадовців часів Януковича, а саме Клюєва та Клименка.
«Ми бачимо, що коли мова йде про колишніх топ-чиновників, Апеляційна палата Антикорупційного суду стає на їх захист. В той час як мова йде про бізнес, використання антикорупційних органів для фактичного рейдерства, вони змінюють свою позицію, займають кардинально протилежну позицію та підтримують незаконні вимоги Національного антикорупційного бюро», — заявив Дмитро Лошаков.
Адвокат переконаний, що така правова невизначеність і упередженість свідчить про те, що на суд тиснуть, зокрема з боку НАБУ, «оскільки вказана справа вже давно стала для НАБУ та особисто Ситника так званим політичним захистом, вони розглядають цю справу як гарантію збереження своїх крісел».
За словами адвоката Тетяни Козаченко, раптова увага правоохоронних органів до цієї справи виглядає як політично мотивований перерозподіл активів.
«За 4 роки у справі не було жодної підозри, лише після зміни політичного істеблішменту у вересні 2019 року, коли був замінений Генеральний прокурор, яким став Рябошапка, його заступником став Касько, у вересні минулого року після всього одного тижня після призначення на посаду, без наявності на руках матеріалів, вони його відновили в незаконний спосіб поза межами досудового розслідування і протягом 2 тижнів вручили 10 підозр. Тому немає жодного сумніву, що така увага — це перерозподіл активів і політичний вплив на бізнес, в тому числі з використанням правоохоронних органів, в тому числі Генпрокуратури, НАБУ і САП», — заявила адвокат Тетяна Козаченко.

Оскільки таке рішення Апеляційної палати оскарженню не підлягає, адвокати будуть використовувати всі доступні міжнародні механізми для, в тому числі спрямовувати скарги до Європейського суду з прав людини для надання оцінки зазначеним обставинам і порушенням, які свідчать про вибіркове правосуддя та упередженість суду.
Нагадаємо, НАБУ розслідує обставини отримання стабілізаційного кредиту VAB Банку, виданого в 2014 році, що був використаний на розрахунки з вкладниками банку. Національний банк підтверджує цільове використання вказаного кредиту, проте НАБУ в умовах конфлікту інтересів з приватних інтересів директора НАБУ та з метою продовження тиску на бізнес продовжує необгрунтоване розслідування.
Повне відео з прес-конференції:
АО «Юридична компанія Капітал» здійснює захист осіб в кримінальних провадженнях, представництво інтересів потерпілого, свідка, заявника, інших учасників кримінального провадження; захист інтересів клієнта під час обшуку, тимчасового вилучення майна, інших слідчих та процесуальних дій; консультування з питань кримінального права; захист від необгрунтованого кримінального переслідування та інші юридичні послуги в сфері кримінального права та процесу.