fbpx

Верховний Суд опублікував ПОВНИЙ ТЕКСТ рішення у справі про судовий імунітет росії у справах про відшкодування шкоди

25.05.2022

Верховний Суд опублікував ПОВНИЙ ТЕКСТ рішення у справі про судовий імунітет росії у справах про відшкодування шкоди ⤵️

ℹ️ Суть справи. Жінка звернулась з позовом до рф про відшкодування моральної шкоди – чоловік загинув через збройну агресію рф в Україні.

Місцевий суд відмовив у позові – інша держава може бути відповідачем тільки з її згоди.

Апеляційний – зупинив провадження та вказав, що місцевий суд не направив запит про згоду рф бути відповідачем.

❗️Верховний Суд не погодився з цими висновками:

✅ Держава не має права посилатися на імунітет у справах, пов’язаних із завданням шкоди здоров’ю чи життю, якщо шкода завдана на території держави суду, та якщо особа, яка завдала шкоду, у цей час знаходилась на території держави суду.

✅ Особливість правового статусу держави як суб’єкта міжнародних відносин – імунітет, який ґрунтується на загальному принципі міжнародного права «рівний над рівним не має влади і юрисдикції». Однак умова дотримання принципу – взаємне визнання суверенітету, тож коли рф заперечує суверенітет України та вчиняє війну, зобов’язань поважати та дотримуватися суверенітету цієї країни немає.

✅ У категорії спорів про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі, її майну, здоров’ю, життю у результаті збройної агресії рф – іноземна держава-відповідач не користується судовим імунітетом проти розгляду судами України цих справ.

✅ ВС урахував:
✔️ предмет позову – відшкодування моральної шкоди, завданої громадянам України, внаслідок смерті близької особи;
✔️ місце завдання шкоди – Україна;
✔️ шкода завдана агентами рф, які порушили Статут ООН про заборону військової агресії;
✔️ агресія рф – порушення зобов’язання поваги суверенітету та територіальної цілісності України;
✔️ за загальним правилом, шкода, завдана в Україні фізичній особі в результаті протиправних дій будь-якої іншої особи (суб’єкта) може відшкодовуватись за рішенням суду.

✅ З 2014 року не треба направляти до посольства рф в Україні запити про згоду бути відповідачем. З 24.02.2022 – надсилання неможливе через розірвані дипломатичні відносини.

✅ У разі застосування «деліктного винятку» будь-який спір, що виник на її території у громадянина України, навіть з іноземною країною, зокрема й РФ, може бути розглянутим та вирішеним судом України як належним та повноважним судом.

📌 Інформація ВС.
📌 Постанова КЦС ВС від 14.04.2022,  №308/9708/19.