Довічно ув’язнені повинні мати право на перегляд своїх справ

09.10.2020

Досвід адвокатів АО «Юридична компанія Капітал» із захисту осіб в кримінальних провадженнях, зокрема у злочинах, що передбачають покарання у вигляді довічного позбавлення волі, свідчить про низку істотних порушень законодавства, які ігноруються державою. Зокрема, йдеться про недосконалість законодавства щодо забезпечення прав та інтересів осіб на неупереджене об’єктивне розслідування, маніпулятивність правоохоронних органів щодо тлумачення обставин справи та ігнорування фактів, які мають значення для розслідувань. Наслідком є фактичне утримання осіб, щодо яких державою спричинено істотне порушення законодавства, або навіть невинних. Про це в коментарі телеканалу Україна24 сказала адвокат, Президент АО «Юридична компанія «Капітал» Тетяна Козаченко.

«За весь час незалежності в Україні приблизно 1,5 тисячі людей, які засуджені на довічне, з яких не більше 200 осіб, які були засуджені за останні 10 років. Виправдувальних вироків в 4 рази менше, ніж за часів Сталіна — менш ніж 1%. Це означає, що якщо система вирішить визнати когось винним, то у людини не буде жодного шансу не тільки вибратися з в’язниці, а й мати можливість через кілька років переглянути справедливість справи, — коментує адвокат, Президент АО «Юридична компанія «Капітал» Тетяна Козаченко. — Саме тому законодавче врегулювання цього питання повинно мати не тільки перспективу на майбутнє, але й бути спрямованим на виправлення існуючих помилок щодо несправедливо засуджених».

На сьогодні у Верховній Раді України перебувають два законопроекти, які приводять деякі положення законодавства України у відповідності до практики ЄСПЛ:

1) № 4048 від 03.09.2020 «Про внесення змін до деякихзаконодавчих актів щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини»;

2) № 4049 від 03.09.2020 «Про внесення змін до кодексу України про адміністративні правопорушення, кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини».

Оскільки механізм помилування в Україні не відповідає Європейській конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ці законопроекти пропонують внести зміни, пов’язані з можливістю звільнення осіб, зокрема засуджених до довічного позбавлення волі. Зокрема, йдеться про:

– можливість звернення про зміну покарання після відбуття 10 років ув’язнення;

– необхідність підготовки аргументованого плану реінтеграції ув’язненого у суспільство;

– право суду замінити довічне позбавлення волі на строкове позбавлення волі від 15 до 20 років (тобто: мінімальний строк ув’язнення «довічника» становитиме 25 років, мінімум 10 років до права звернення до суду, а потім додатково від 15 до 20 років ув’язнення).

Але ці проекти не вирішують важливої проблеми з перевіркою вже існуючих справ.

«В Україні не існує механізму перегляду справ осіб, які були засуджені. В парламенті знаходиться законопроект 3078, який ще називають «про перегляд вироків свавільно засуджених», який би дав можливість провести перевірку справ засуджених за старим КПК України (1960 року). Ґрунтовний підхід до цієї проблеми щодо створення механізму направленого на забезпечення прав засуджених колись бути звільненими від подальшого відбування покарання повинен розглядатися із дотриманням прав і законних інтересів інших осіб, держави і всього суспільства», — переконана Тетяна Козаченко.

АО «Юридична компанія Капітал» здійснює захист осіб в кримінальних провадженнях, зокрема у злочинах, що передбачають покарання у вигляді довічного позбавлення волі.