fbpx

Способів захисту від рейдерства багато, але більшість з них неактуальні сьогодні

24.09.2021

Статистика прокуратури вказує на те, що злочини проти власності за основними статтями Кримінального кодексу не зменшилися, отже на власність зазіхають не лише через неправомірні реєстраційні дії, а правоохоронна система не працює на превентивність і на ефективність досудового розслідування.

Україна потребує якнайшвидшого вдосконалення та навіть реформування антирейдерського законодавства, оскільки діюча нині система катастрофічно не справляється з потоком рейдерських захоплень – про це заявили учасники прес-конференції «Захист власності бізнесу в нових політичних і законодавчих умовах, становлення верховенства права», проведеної Громадською організацією «Бізнес-Варта» та Центру журналістських розслідувань «Наші гроші» 23 вересня 2021 року, участь в якій взяла адвокат АО «Юридична компанія «Капітал» Анна Калинчук.

Адвокат Анна Калинчук акцентувала увагу на тому, що законодавство у сфері захисту власності та бізнесу потребує комплексного перетворення.

І першочерговим кроком має стати розроблення загальної Стратегії захисту власності на рівні уряду, що включатиме «дорожню карту» покрокових перетворень, змін та вдосконалення на рівні ключових міністерств – Міністерства юстиції, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства економіки, Міністерства цифрової трансформації, Міністерства інфраструктури – щодо посилення захисту власності та бізнесу.

Калинчук також зупинилася на тих змінах, які потрібно внести у діюче законодавство.

«Для того, щоб захист постраждалих від рейдерських атак державними інституціями був дієвий та своєчасний, насамперед, зміг оперативно зупиняти ланцюг незаконних дій – протиправна перереєстрація > силове захоплення об’єкту/цінностей > перепродаж (n-відчуження) > створення боргів для підприємства тощо, оскільки інструментів та способів захисту багато, але більшість з них неактуальні, спрямовані на процес, а не на досягнення результату, що в кінцевому ж результаті закінчується неактуальними проміжними результатами, що просто не можуть перерости в ефективний спосіб захисту»

Нам потрібні нові інструменти та процедури протидії рейдерству. Потрібно створити спеціальний підрозділ в органах Нацполіції, який буде займатися виключно рейдерськими злочинами – за аналогією, наприклад, з кібербезпекою. Потрібні спеціалізовані структурні одиниці в органах досудового розслідування й в органах прокуратури. А головне, потрібен інститут спеціалізованих слідчих суддів у цивільному та господарському судочинстві, щоб мати можливість впродовж одного чи двох днів припиняти реєстраційні дії, арештовувати майно/врожай та зупиняти поглиблення рейдерства» – зазначила адвокат Анна Калинчук.

Окремо Анна Калинчук пояснила, чому варто змінити диспозицію статті 365-2 Кримінального кодексу України, щоб притягнення до кримінальної відповідальності нотаріусів та реєстраторів за вчинення незаконної перереєстрації власності чи бізнесу стало можливим.

«Довести злочинний намір реєстратора, який обов’язково повинен характеризуватися метою отримання неправомірної вигоди і мати наслідок у вигляді значних збитків, надзвичайно складно, адже сам по собі реєстратор не отримує у подальшому вигоди від рейдерського захоплення, не контролює компанію та не управляє нею. Нерідко йому платять умовно 200 доларів, щоб він перереєстрував майно вартістю у десятки мільйонів, як це, наприклад, було у справі ТОВ «Братського маслопресового заводу», що є лише початком рейдерського захоплення. Саме тому дії реєстраторів потрібно вивести в окрему площину і карати їх виключно за вчинення незаконних реєстраційних дій, що дають можливість здійснити захоплення власності чи бізнесу третім особам».

Наступне питання, що було обговорено, стосувалася незаконної перереєстрації корпоративних прав та якою повинна бути форма правочину відчуження частки у статутному капіталі компанії чи, власне, усього пакету корпоративних прав?

“Корпоративні права на компанію – це «вхідний квиток» до управління нею, прийняття усіх рішень щодо майна та активів товариства, господарства, кооперативу. Саме тому левова частка злочинів проти власності та бізнесу (рейдерські атаки) мають свій початок з незаконної перереєстрації корпоративних прав.

На сьогодні, наприклад, правочин купівлі-продажу частки у статутному капіталі не має обов’язку бути посвідченим нотаріально, оскільки цього не вимагає закон.

Натомість нотаріальному посвідченню підлягає акт-прийому передачі частки чи всього обсягу корпоративних прав на компанію від старого власника новому, якщо мова йде про товариства з обмеженою чи додатковою відповідальністю. Цей же документ є підставою для проведення державної реєстрації та відповідно відображення відомостей про нового власника у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань”  – підкреслила адвокат Анна Калинчук.

Так, законодавець лише частково захистив представників бізнесу від незаконної перереєстрації, оскільки це, наприклад, не стосується таких організаційно-правових форм як господарства, в тому числі фермерські, кооперативи та інші товариства. Що, у свою чергу, наштовхує на думку про необхідність законодавчого закріплення і визначення форми правочину, на підставі якого здійснюється перехід права власності на корпоративні права, визначивши нотаріальне посвідчення обов’язковим, принаймні на якийсь проміжний етап.

АО «Юридична компанія «Капітал» представляє інтереси у судових спорах, пов’язаних з нерухомістю і захистом від рейдерських дій; надає послуги юридичного аудиту об’єктів нерухомого майна; консалтингу інвестиційних та комерційних проектів, пов’язаних з нерухомістю; юридичної експертизи та супроводу укладення угод з нерухомим майном; супроводу реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна та інші послуги в сфері нерухомості та будівництва.